If you are interested in nominating a former student, please visit our Distinguished Alumni Program page for more information.

Classes of the 1990s

Antwan D. Wilson

Class of 1990
Education

Kevin Kugler

Class of 1990
Journalism

Tyre McDowell Jr.

Class of 1990
Education

Classes of the 1980s

Danny Kubert

Class of 1989
Performing Arts

Jane McManus

Class of 1989
Journalism

Steven Kiene

Class of 1988
Business

Elizabeth "Lizzy" Degrazia

Class of 1986
Performing Arts

Channy Laux

Class of 1982
Business

Classes of the 1970s

Ronald Moore

Class of 1976
Public Service

Joesph Delgado

Class of 1975
Business

Carloyn Goodwin

Class of 1975
Education

Michael D. Fultz

Class of 1973
Education

Terry Wagner

Class of 1972
Public Service

Robert White

Class of 1972
Education

Nancy Luft Bird

Class of 1971
Business

Kim R. Clawson

Class of 1971
Archiecture

Mary (Cariotto) Garbacz

Class of 1971
Education

Karen R. McWilliams

Class of 1971
Education

Thomas Christie

Class of 1970
Education

Marta Hernandez

Class of 1970
Medicine

Marilyn Johnson-Farr

Class of 1970
Education

Classes of the 1960s

Bruce Clawson

Class of 1969
Law

Jan E. Dutton

Class of 1969
Law

Robin W. Hadfield

Class of 1969
Law

David Johnson

Class of 1969
Business

Liz Shea-McCoy

Class of 1969
Education & Fine Arts

Dr. David Wiebers

Class of 1969
Neurological Medicine

John A. Sampson

Class of 1968
Architecture

Maj. Gen. Robert B. Bailey

Class of 1967
Military

Jon Camp

Class of 1967
Public Service

Twyla Hansen

Class of 1967
Fine Arts

Stephen David

Class of 1966
Business

Barb Jacobson

Class of 1966
Education

Harold Jordan

Class of 1966
Business

Robert "Bob" C. Riley

Class of 1966
Architecture

Gary M. Gregg

Class of 1965
Humanitarian

Judge William Jay Riley

Class of 1965
Public Service

Susan Diffenderfer French

Class of 1964
Journalism

Cynthia Hardin Milligan

Class of 1964
Public Service

Joe Saldana

Class of 1963
Racing & Business

Bob Hall

Class of 1962
Performing Arts

Francis Allen

Class of 1961
Education & Athletics

Donna Filbert Ewoldt

Class of 1961
Education

State Senator Kenneth W. Haar

Class of 1961
Public Service

John L. Robinson

Class of 1961
Public Service

Donald B. Schewe

Class of 1961
Education & Public Service

Robert Workman

Class of 1961
Engineering & Government

State Senator Galen Hadley

Class of 1960
Public Service

Classes of the 1950s

Felicia Hardison Londre

Class of 1959
Fine Arts

Karen Stanley

Class of 1959
Education

Cliff Sibley

Class of 1958
Education

Gary Hill

Class of 1957
Public Service

Ray A. Shepard

Class of 1957
Journalism

Bonnie Spomer

Class of 1957
Education

JoAnn Gabarron-Young

Class of 1956
Fine Arts

Barbara Lautzenheiser

Class of 1956
Business

Dr. Charles S. Wilson

Class of 1956
Medicine

Linda Wilson

Class of 1956
Public Service

Sandy Dennis

Class of 1955
Fine Arts

Dick Cavett

Class of 1954
Fine Arts

Shirlie J. Hutcherson

Class of 1954
Education

Paul C. Schorr, III

Class of 1954
Business

Walter Ross

Class of 1953
Fine Arts

Richard A. Cecil

Class of 1952
Business

Michael Shugrue

Class of 1952
Education

David N. McCammon

Class of 1952
Business

Paula Broady Wells

Class of 1952
Business

Samford "Sam" Nelson

Class of 1951
Education

Forrest C. Stith

Class of 1951
Theology

Robert G. Volz

Class of 1950
Medicine

Classes of the 1940s

Charles W. Battey

Class of 1949
Business

Gates J. Minnick

Class of 1949
Public Service

Louis L. Roper

Class of 1949
Business

Barbara Varenhorst

Class of 1949
Counseling

Dorothy Beggs Applebee

Class of 1948
Public Service

Wallace M. Barnett

Class of 1948
Public Service

Alice Dittman

Class of 1948
Business

Donald W. Bryant

Class of 1947
Journalism

Robbie Powell-Bean

Class of 1947
Education

William D. Smith

Class of 1947
Business

Marian B. Anderson

Class of 1946
Public Service

Ted L. Gunderson

Class of 1946
Public Service

William Wenke

Class of 1946
Law

Theodore "Ted" Sorensen

Class of 1945
Public Service

Ruth Ann Finkle Lyness

Class of 1944
Education

Marcia Mockett-Sears

Class of 1944
Journalism

William Schlaebitz

Class of 1944
Fine Arts

Shirley Mac Marsh

Class of 1943
Public Service

Roland Luedtke

Class of 1942
Public Service

R. Neale Copple

Class of 1941
Journalism

Donald C. Farber

Class of 1941
Law

Wally Provost

Class of 1940
Journalism

Classes of the 1930s

John J. Frey

Class of 1939
Public Service

Robert P. Jordan

Class of 1939
Journalism

Terrance McClary

Class of 1939
Business

John S. Welch

Class of 1939
Medicine

Forrest Behm

Class of 1937
Business

William "Bill" Pfeiff

Class of 1936
Education

Herman Rohrig

Class of 1936
Education

Harold Scott

Class of 1936
Education

Adna Dobson

Class of 1935
Business

Paul Amen

Class of 1934
Business

Samuel I. Fuenning

Class of 1934
Medicine

John Campbell

Class of 1933
Business

Dorcas Cavett

Class of 1933
Education

Dan A. Williams

Class of 1932
Public Service

Leo Hill

Class of 1930
Business

Classes of the 1920s

Jack Thompson

Class of 1929
Public Service

George Sauer

Class of 1929
Athletics

Edwin Faulkner

Class of 1928
Business

Ralph Beechner

Class of 1926
Education

Carl W. Olsen

Class of 1922
Business

Herbert Brownell Jr.

Class of 1920
Public Service